Egy új kor küszöbén ⧫ Margaret Atwood: Maddaddam [MaddAddam-trilógia 3.]

A trilógia befejező kötetében az első két részben megismert szereplők története kerül végleg a helyére, feltárulnak a múlt képkockái, fény derül az összes, Maddaddammel kapcsolatos kérdésre, valamint bepillantást nyerhetünk a jövő kezdetleges formáiba is. A második kötet során két újonnan érkező szereplő, Ren és Toby útját követhettük végig, ahogyan egymásra találnak, majd rábukkannak a többi túlélőre is, akik mind a maddaddemita csoportba tartoznak. A rejtélyes Maddaddam által létrehozott ellenálló csoport, főleg tudósokból és hackerekből álló közösség, akik felléptek a rendszer ellen. Ebben a részben lehull a lepel a rejtélyes alapítóról és a sziszifuszi családi kapcsolatokról is.
Ebben a kötetben már jó pár év eltelt a vírus okozta tömeges halálozásokat követően, az emberiség megmaradt része, pedig kezdett szorosabb kapcsolatot ápolni az őrült Guvat által megálmodott embercsoporttal a guvatkákkal és elkezdte uralma alá hajtani a természet erőit is, beleértve a különböző génmódosított állatfajokat, mint a PuHaj birkák, a gömböcök vagy a görmenyek. Előtérbe kerül az Özönvíz évében főszerepet játszó Kertészek megalakulásának története, illetve részles betekintést nyerhetünk a titokzatos Zeb múltjába. A történetet Toby és Zeb felváltott narrációja alapján ismerhetjük meg, amibe beépül a guvatkák hiedelemvilágát felépítő történetmesélés is. Kialakulnak a mindennapi szokásaik és a csoport hierarchikus felépítése, előtérbe kerül az emberi faj fenntartásának különböző lehetőségei, esetlegesen a guvatkákkal való kereszteződés kérdése.
Azt hiszem a harmadik kötet végére kijelenthetem, hogy egy hihetetlenül csavaros trilógiát olvashattam, érdekes mozaikszerű megközelítésből. Atwood abból dolgozott, ami rendelkezésére állt, hiszen a génmutáció, az új fajok keresztezése vagy akár a túlnépesedés kérdése nem új keletű probléma. Ezt a nagyon is közelinek mondható disztópiát a lehető legreálisabban ábrázolta, amihez hátborzongatóan közel éreztem magamat olvasás közben. A három kötet külön-külön is teljes egészet alkot, de az igazi értelme egészben mutatkozik meg. Ennyire összetett és egymásra épülő trilógiát nem olvastam még, amiben minden összefügg mindennel, de az apró részletekre csak a legvégén derül fény.
Vélemény: 5/4,5
Megjegyzések
Megjegyzés küldése