Visszatekintés az 1958-as lányra ⧫ Annie Ernaux: Lánytörténet
Ernaux világszinten elismert, Franciaország egyik legjelentősebb szerzője, aki az idei év folyamán felkerült az irodalmi Nobel-díj várományosainak listájára. 2016-os memoárját a Magvető kiadó hozta el a magyar olvasóknak. Ernaux fiatal kora óta ír, már pályája legelején is önéletrajzi ihletésű történeteket publikált. A Lánytörténetben, pedig egy olyan roppant kínos és belsőséges témáról írt, mint a szüzessége elvesztése, nem is csoda, hogy az események papírra vetésére 50 évet várt.
A fiatal Annie egy táborba megy, ahol gyermekfelügyelőként dolgozik. Az események tinédzserkorának igazi tombolásakor veszik kezdetét, amikor minden vágya, hogy minél előbb elszakadjon a szüleitől és beilleszkedjen az új közegbe, ami arra a pár hétre a teljes világa lesz. Nem is egyszerűen a beilleszkedésre vágyott, hanem inkább kitűnni szeretett volna a szürkeségből. Mindenki volt már tinédzser, valószínűleg mindenki tapasztalt már hasonlóan szélsőséges érzelmeket és érezte a világ összes fájdalmát. Az elején nagyon egyet tudtam érezni a főszereplővel, hiszen hasonlóan ciki történetekben mindenkinek volt része, azonban egy idő után roppant kínos fordulatot vettek az események, amiket kínos volt olvasni is. Kicsit úgy éreztem, hogy egy túlontúl személyes naplót tartok a kezemben, amihez semmi közöm nincsen.
A furcsa érzések miatt, amit a kötet keltett bennem roppant lassan tudtam csak haladni vele, annak ellenére, hogy a mű mindössze 148 oldalas és jól tagolható részekre van osztva. Az eleje nagyon tetszett, repített magával a történet, a sok-sok érzés, amit a szerző a sorokba sűrített, azonban ez a furcsa érzés, hogy olyan van a kezemben, ami nem rám tartozik teljesen elvette az olvasmány élményt és nyögvenyelőssé tette az egész folyamatot. Karcosan szúrós, kellemetlen olvasás volt számomra.
Vélemény: 5/3
Megjegyzések
Megjegyzés küldése